TAŤKÁRIUM 2016

Kubasova chalupa, Sudislav nad Orlicí

 Je ti cca 12 a víc?

Vo co jako de?

O nic a o hodně. Vlastně o všechno. O strachy a obavy, o ulitu plnou emocí, o to, že je každej den divnej a skvělej zároveň, o to, že vlastně už nejsem děcko, ale zas nejsem ani dospělej. No prostě zmatek. A všichni kolem se tvářej, jako že věděj. Radši si dát kapucu na hlavu a bejt neviditelnej.

Chtěl(a) sis někdy zkusit zabojovat, stát se Bojovníkem světla? Bouchne to v tobě, když je toho moc? Nebo se agresivity bojíš? Utíkáš před ní? Chtěl(a) bys mít tu odvahu jako Katniss Everdeen? Jak by vypadal tvůj ideální svět? Jaké máš tužby, přání? Jak ti je s bubnem u ohně v ruce? Nebo se štětcem u plátna? A zajímá se o to vůbec někdo?

Když mi bylo 16, líbila se mi druhá nejhezčí holka ze třídy. Celé dva roky jsem se jí pokoušel přiblížit, radil jsem jí při zkoušení, dokonce jsem se s ní poprvé ve svém životě opil. Kvůli ní jsem začal chodit do hospody místo na trénink. Doufal jsem, že si mě všimne. Ale nikdy jsem ji nepozval na rande, nikdy jsem jí neřekl, že se mi líbí. Měl jsem obrovský strach z odmítnutí. Po letech na absolventském srazu mi řekla, že jsem se jí tenkrát líbil, ale že jsem se nikdy nevymáčkl. Tenkrát jsem se opil znovu…

Pavel – jeden z mentorů

Jak to máš se vztahama ty? Umíš říct tomu naproti, že se ti líbí? Umíš se vypořádat s odmítnutím? Taťkárium je místo, kde se všem těmhle tématům budeme věnovat. Podíváme se pod pokličku toho, jak je řešíme, když jsme dospělí. A jak se dají řešit, když ještě dospělý nejsi. Jak dobře umíme zacházet my jako tátové s láskou, agresivitou, strachem, jak naplňujeme my naše sny. A upřímně, ani pro nás to není snadné. I když se někdy tváříme, jako že jsme snědli všechnu moudrost. A už vůbec pro nás není jednoduché se těmhle tématům věnovat za přítomnosti našich dětí. Je to výzva pro obě strany. Být k sobě upřímný, navzájem se respektovat. A navzájem se posouvat o kus dál.

Takže žádný rady porady, žádný chytrý řeči. Jen upřímná pravda toho, jak to žijeme nebo nežijeme. A je jedno, jestli je mi patnáct nebo čtyřicet. Prostě férovka. Férovka a fakt drsný výzvy. Tak co, jdeš do toho taky?

Pavel – mentor programu